Zgodnie z zapowiedzią Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie pokaże zwycięzców plebiscytu na najlepszy film 2022 r. Tym razem najwięcej głosów widzów zgarnął obraz "W trójkącie" Rubena Östlunda. Pierwsza z pięciu projekcji - 24 lutego.
Kilkadziesiąt prac - obrazy, rysunki, ceramika, instalacje - powstały w ramach ostatniego Pleneru Miejskiego, cenionej imprezy organizowanej od lat przez Związek Polskich Artystów Plastyków. Efekty 35. już edycji można oglądać w Muzeum...
Najważniejsze filmy, które ukształtowały polskie kino, będzie można zobaczyć co miesiąc w Ośrodku Kultury Filmowej w Częstochowie. Wszystkie w odświeżonej technicznie wersji. Pierwszy pokaz 23 lutego - "Popiołu i diamentu" Andrzeja Wajdy.
"Książkowanie" to giełda starych i nowych książek, wydarzenie skierowane do wszystkich zainteresowanych czytelnictwem, hobbystów i pasjonatów dobrej książki. Tym razem do swej biblioteki zaprasza miłośników książek Politechnika Częstochowska.
Dwa weekendy, pięć filmów, do tego jeszcze warsztaty. 18 lutego do Ośrodka Kultury Filmowej w Częstochowie zawita "ZEF w drodze. Młody Festiwal Filmowy". I mali, i duzi widzowie będą potraktowani ulgowo - bilet wstępu na każde z wydarzeń kosztuje 10...
Regionaliści, społecznicy, specjaliści od literatury, filmu i muzyki znaleźli się wśród osób, które zostały docenione za wkład w rozwój kultury w województwie śląskim. Są wśród nich przedstawiciele regionu częstochowskiego.
Dokładnie w walentynki - we wtorek 14 lutego - Filharmonia Częstochowska zaplanowała szczególny koncert. Ewa Uryga razem z orkiestrą symfoniczną zaśpiewa światowe i polskie evergreeny poświęcone uczuciom.
Basista i kompozytor, współzałożyciel legendarnego zespołu Tie Break, wygrał Plebiscyt JAZZ 2022, w którym wybierano najlepszych polskich muzyków jazzowych ubiegłego roku. Co więcej, płyta "432 Hz" Krzysztofa Majchrzaka zajęła w kategorii polskich...
Ceniony przez czytelników autor kryminałów - także naukowiec i muzyk - spotka się z częstochowianami w piątek, 10 lutego. Będzie promował powieść "Półmistrz".
Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie zabierze widzów w kinową podróż do jednego z najsłynniejszych miejsc na świecie. W cyklu "Wielka sztuka na ekranie" pokaże film dokumentalny "Pompeje. Miasto grzechu". Zaplanował dwa pokazy.
Wojtek Kowalski, znany w Częstochowie twórca teatralny, także animator kultury, pedagog, konferansjer, został doceniony na ogólnopolskiej Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu-Zdroju. Dostał jedną z głównych nagród za swój monodram "Hrabalu Ty mój!".
Szykuje się wydarzenie. W Częstochowie wystąpi gościnnie Teatr Papahema. Pokaże głośny "Madagaskar", który powstał w koprodukcji z Teatrem Żydowskim w Warszawie. Będą tylko dwa spektakle - w marcu. Już można kupować bilety.
- Warto rozmawiać o książkach, pokazywać, że są magiczne - przekonuje animator kultury Robert Jasiak. Właśnie uruchamia podcast "Kartkowanie" poświęcony literaturze. - Liczę, że ludziom ten projekt się spodoba - nie kryje.
Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski "Pueri Claromontani" ma 20 lat. Jubileusz chce celebrować w niedzielę 29 stycznia w bazylice na Jasnej Górze. - Będzie nam miło gościć wszystkich częstochowian i pielgrzymów - zapewnia.
Pochodził z Częstochowy, ma tu plac swojego imienia, zaprojektował pomnik. Gdyby żył, wkrótce skończyłby sto lat. M.in. z tej okazji Muzeum Częstochowskie pokaże wystawę "Samuel Willenberg - bohater dwóch narodów".
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.