To w Częstochowie Michał Winiarski zetknął się z wielką siatkówką. Trafił tu ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale w 2002 r. AZS 'łowił' wtedy najbardziej utalentowanych siatkarzy w Polsce i dawał im szansę gry w lidze. Winiarski swoją wykorzystał i udowodnił, że drzemie w nim wielki potencjał. Przebojem wdarł się do wyjściowego składu akademików. W AZS-ie grał do 2005 r., zdobywając z drużyną trzy medale mistrzostw Polski - srebrny i dwa brązowe. Stał się ulubieńcem kibiców, którzy trzykrotnie wybierali go najlepszym zawodnikiem w siatkarskim plebiscycie 'Gazety Wyborczej'.
Kolejnym przystankiem w karierze był Bełchatów. Skra z Winiarskim dwa razy z rzędu wygrała ligę. Dobra gra zaowocowała transferem do włoskiego Itas Diatec Trentino. Tej drużynie siatkarz też się przysłużył - zdobyła złoty medal w 2008 r. i wygrała Ligę Mistrzów rok później. Po trzech sezonach we Włoszech Winiarski wrócił do Skry. Po czterech w Bełchatowie - postanowił spróbować sił w lidze rosyjskiej i podpisał umowę z Fakiełem Nowy Urengoj. W 2014 r. kolejny raz zasilił Skrę Bełchatów, w której grał do teraz.
Równolegle do sukcesów klubowych Michał Winiarski był jednym z filarów reprezentacji Polski, z którą zdobył złoty medal na mistrzostwach świata w 2014 r. Ma też w dorobku zwycięstwo w 2011 r. w Pucharze Świata i rok później w Lidze Światowej. Łącznie z orzełkiem na piersi rozegrał 240 spotkań.
Decyzję o zakończeniu kariery zawodniczej przyspieszyły kłopoty zdrowotne. Od wielu lat Michał Winiarski miał problemy z plecami i coraz rzadziej pojawiał się na boisku. Oficjalne pożegnanie odbyło się 19 kwietnia w Łodzi przed pierwszym meczem Skry z Zaksą Kędzierzyn-Koźle o mistrzostwo Polski.
Na zdjęciu: Michał Winiarski podczas gali sportowej w Gimnazjum nr 3 w Częstochowie - 11 czerwca 2016 r.
Wszystkie komentarze