Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
1 z 21
Oto 20 rzeczy, które wydarzyły się w minionym roku po raz pierwszy - nie tylko COVID-19 czy strajk kobiet, ale i wiele innych. Sympatycznych, strasznych, bądź intrygujących (żeby obejrzeć - kliknij w duże zdjęcie).
Fot. Urząd Miasta
2 z 21
KONTENER NA ZWŁOKI. W listopadzie, w czasie II fali pandemii koronawirusa, na cmentarzu komunalnym stanęła, kupiona za 37 tys. zł, kontenerowa chłodnia. To koronawirusowe 'dmuchanie na zimne' na wypadek wzrostu zgonów w szpitalu miejskim.
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
3 z 21
RAKÓW LIDEREM EKSTRAKLASY. Po raz pierwszy w historii częstochowski klub przewodził w tabeli ekstraklasy - i nie był to incydentalny przypadek, np. po udanej 1. kolejce. Po 14 meczach (na 30 w sezonie), jakie rozegrano do końca minionego roku, rewelacyjnie spisujący się Raków jest drugi, zaraz po Legii Warszawa. Sukces tym większy, że chodzi o klub bez stadionu (w ub. roku zaczęła się budowa) i z mizernym, na tle potentatów, budżetem. Na zdjęciu: trener Marek Papszun. 15.02.2020 Bełchatów
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
4 z 21
'REORGANIZACJA' DRZEW W AL. NIEPODLEGŁOŚCI. Właściwie każda przebudowa ulicy skutkuje wycinką drzew, bo dla drogowców ich okazałe szpalery to nie jest wartościowa zielona infrastruktura, schładzająca ulice latem i produkująca tlen, lecz zwyczajna rezerwa terenowa. Ale tak spektakularnej 'reorganizacji' - to termin z komunikatu MZDiT - czyli mówiąc wprost: rżnięcia, dotąd nie było. I tak potężnej krytyki. Rząd lip wycięto w al. Niepodległości pod pasy skrętu (choć zmieściłyby się bez wycinki) do barakowatego centrum handlowego, które w swej nazwie ma, o ironio, słowo 'park'.
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
5 z 21
KONIEC KOLEJOWEGO ELDORADO. Z dnia na dzień w grudniu miasto straciło olbrzymią liczbę połączeń dalekobieżnych - tak jak w 2014 r. jednorazowo je otrzymało. Wtedy po wyremontowaniu 'protezy koniecpolskiej' okazało się, że dużo szybciej jedzie się z Krakowa do Wrocławia przez Częstochowę niż przez Górny Śląsk. Ślimaczącą się przebudowę tamtejszych torów właśnie - i niestety dla Częstochowy - zakończono.
Fot. Maciek Skowronek / Agencja Wyborcza.plencja Wyborcza.pl
6 z 21
NASZ CI ON! Rzeźba łuczniczki dyndająca na rozpiętej nad Brdą linie jest współczesnym symbolem Bydgoszczy. Rzeźby Jerzego Kędziory można też zobaczyć m.in. w USA i miastach Bliskiego Wschodu, kilka ma ich jurajski Olsztyn, a 'macierzyste' miasto artysty nadrobiło zaległości dopiero teraz. Za to z rozmachem: pod koniec ub. roku zaczęto montaż liczącej kilkanaście rzeźb plenerowej galerii na rewitalizowanym Starym Rynku.
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
7 z 21
PÓŁ MILIONA 'ROZBITE'. Tak znakomicie zaczął się ten szczególny 2020 r.: podczas 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano w Częstochowie po raz pierwszy w historii Orkiestry ponad pół miliona złotych: dokładnie 549 975,24 zł! Rekord będzie trudny do pobicia, bo najbliższy finał - 31 stycznia - będzie odbywać się w warunkach pandemicznych.
Fot. Maciek Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
8 z 21
NAJWIĘKSZA MANIFESTACJA OD CZASÓW POCHODÓW 1-MAJOWYCH. Ponad 3 tys. osób - uczestnicy twierdzą, że jeszcze więcej - liczyła największa z częstochowskich manifestacji strajku kobiet 28 października. Aż tylu osób na pewno nie było podczas KOD-owskich protestów przeciw łamaniu Konstytucji. A większe manifestacje, tyle, że nie spontaniczne, Częstochowa widziała w poprzedniej epoce, podczas PRL-owskich obchodów 1 Maja.
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
9 z 21
BALKONOWE KARAOKE. Organizatorzy zaznaczali, że 'The Voice of Balcony' przy ul. Żareckiej to największe balkonowe karaoke w Polsce. Zainteresowanie nietypową imprezą, mającą umilić przymusową kwarantannę rzeczywiście było spore. 28 kwietnia finał transmisji online obejrzało ok. 3,5 tys. osób. Nie tylko z Częstochowy, ale także z różnych miast Polski i zagranicy.
facebook.com/JEmilewicz
10 z 21
KAZANIE JADWIGI EMILEWICZ. Po raz pierwszy w historii klasztor paulinów opracował regulamin zakazujący kazań i manifestacji politycznych. Dokument wydano po głośnej agitacji wicepremier Jadwigi Emilewicz z ambony w Kaplicy Matki Bożej podczas pielgrzymki przedsiębiorców. I faktycznie: było to ostatnie kazanie w wykonaniu polityka, ale niestety nie ostatnie kazanie polityczne wygłoszone przez kościelnego hierarchę na Jasnej Górze.
Agnieszka Małasiewicz/Filharmonia Częstochowska
11 z 21
BEETHOVEN NA JUBILEUSZ ONLINE. 75. sezon artystyczny filharmonii wyróżniał nie tylko jubileusz, ale również epidemia koronawirusa, która wymusiła zawieszenie działalności. Stąd planowany pierwotnie na 20 marca urodzinowy koncert przełożono na 19 czerwca - a i tak musiał się odbyć w wersji online. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej zagrała VII Symfonię A-dur op. 92 Ludwika van Beethovena pod batutą Adama Klocka, który wystąpił też w roli wiolonczelisty oraz opatrzył koncert słowem wstępnym.
Sebastian Trzeszkowski
12 z 21
RONDO JEST KOBIETĄ. Wprawdzie przedstawiciel PiS sugerował, że bardziej chodzi o prawo kobiet do spacerów niż do czego innego, ale stało się i częstochowska rada miasta (zdaje się, że jako pierwsza w Polsce) nadała jednemu z rond nazwę: Praw Kobiet. Konkretnie chodzi o nowy drogowy 'owal' w pobliżu dworca Stradom.
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
13 z 21
SAMOLOT ODJEŻDŻA WRAZ Z GIERKÓWKĄ. Demontaż samolotu-restauracji, który stał przy krajowej jedynce, to symboliczny koniec starej 'gierkówki'. Ił-18, tubrbośmigłowa maszyna produkcji radzieckiej, zaparkowała w Kościelcu w 2000 r. a jej kres przyniosła przebudowa trasy szybkiego ruchu na autostradę pospołu z przejściem na emeryturę właściciela samolotu. Sprzedana restauracja 'Odlot' odjechała gdzieś na Podkarpacie.
Fot. WDC
14 z 21
KOALICJA OBYWATELSKA SPADA Z PODIUM. KO, która po ostatnich wyborach samorządowych była w Częstochowie trzecią siłą - po SLD i PiS - zeszła na margines (choć wciąż ma wiceprezydenta miasta). Z pięciu radnych Koalicji Obywatelskiej pozostało jej trzech, bo dwóch przeszło do ugrupowania Wspólnie dla Częstochowy, mającego pierwotnie, w wyniku wyborów w 2018 r., raptem jeden mandat. Kolejne dwie osoby przyszły z klubu PiS i w ten sposób WdCz na półmetku kadencji stało się trzecią siłą w radzie miasta, dysponującą 5 mandatami.
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
15 z 21
WSZYSTKIE KONIE SĄ NASZE. Z początkiem 2020 r. śląska policja połączyła zespoły konne z Częstochowy i Chorzowa, tworząc jedno Ogniwo Konne Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Mówiąc wprost: wszystkie konie w województwie są teraz nasze i to ze stadniny w Kiedrzynie wyjeżdżają na wszelkie możliwe akcje.
Fot. toprojekt Marek Wawrzyniak / AND Studio / Studio Antoni
16 z 21
Wyłoniony w konkursie architektonicznym projekt dworca głównego PKP w Częstochowie - widok od strony ul. Piłsudskiego
Kultowe Stopiątki/facebook.com/dream.tram
17 z 21
MPK REZERWUAREM ZABYTKÓW. Częstochowskie stare tramwaje, jako bodaj jedyne tego typu w kraju, zachowały się w stanie niemal pierwotnym, bez modernizacji. Stąd, gdy trwa ich wymiana na nowe twisty - na 'konstale' patrzą łakomym kąskiem tramwajowi hobbyści. Jednemu z nich, motorniczemu z Łodzi Łukaszowi Kuczewskiemu, udało się zebrać odpowiednią kwotę i kupił dwa wagony. Przewiózł je do jednej z zajezdni we Wrocławiu, gdzie stacjonuje tamtejszy tabor zabytkowy i będzie udostępniał do jazd okolicznościowych. Częstochowski przewoźnik ma na zbyciu jeszcze kilka starych tramwajów! Wcześniej sprzedawał Ikarusy - jeden z nich kupił klub miłośników komunikacji z Białegostoku.
Materiał urzędu miasta
18 z 21
NIE Z KRUKIEM LECZ Z ORŁEM W HERBIE. Na przypadające w ub. roku 800-lecie pisanej historii miasta Częstochowa sprawiła sobie nowy herb, który powraca do piastowskiej symboliki. Jak tłumaczył inicjator zmian prof. Marceli Antoniewicz, cierpiał na widok herbu, który uchwalili miejscy radni w 1992 r. - To było, jak mawiał pan Zagłoba, wszelkiej materii pomieszanie - mówił heraldyk. To wtedy wprowadzono do herbu paulińskiego kruka, którego teraz zastąpił piastowski orzeł.
19 z 21
KOMBAJN NA AUTOSTRADZIE. Otwarcie w 2020 r. na autostradowej obwodnicy dwóch brakujących węzłów: 'Częstochowa Jasna Góra' (w lutym) i 'Częstochowa Blachownia' (w czerwcu), ucieszyło także szykujących się do żniw rolników. Skrócił się bowiem dojazd do pól, co wykorzystał kierowca kombajnu. Zatrzymany przez policję tłumaczył się najlepiej jak mógł: niewiedzą.
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
20 z 21
Grillowisko przy Promenadzie Niemena - jedna z inwestycji budżetu obywatelskiego
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
21 z 21
Stadion Włókniarza Częstochowa
Wszystkie komentarze
Podziękowania, szczególnie za działania na rzecz problemów starych dzielnic.
tylko dlaczego nie grają w Częstochowie...