Narobili smrodu i wyjechali
Na początku 2016 r. po Rakowie i Ostatnim Groszu rozszedł się smród: w dawnej wagonowni przy ul. Mochnackiego elbląska spółka B&P Service oraz Wspólnicy urządziła myjnię cystern kolejowych. Mieszkańcy, wspierani przez radnych i polityków, zaalarmowali wszystkie możliwe służby i instytucje, a nawet premier Beatę Szydło. Po kontrolach Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wstrzymał działanie instalacji, firma się odwołała, a jednocześnie zapewniła, że przeprowadza "antysmrodową" inwestycję. Finał był taki, że pod koniec maja Przewozy Regionalne (właściciel hali) i elbląska spółka rozwiązały umowę dzierżawy. Zaś prokuratura postawiła zarzuty prezesowi i prokurentowi firmy.
Włókniarz wraca do Ekstraligi
W 2016 r. Włókniarz wrócił do ligowego ścigania po rocznej absencji. Włodarze zbudowali drużynę, która miała walczyć o awans do Ekstraligi. Ostatecznie częstochowianie zajęli trzecie miejsce w I lidze - ale przez to, że rozgrywki wygrał łotewski Lokomotiv Daugavpils, który nie otrzymał zgody na starty w Ekstralidze, zaś drugi w tabeli Orzeł Łódź nie był zainteresowany awansem, propozycję awansu otrzymał Włókniarz (trzeci rok z rzędu do Ekstraligi weszła drużyna, która w I lidze zajęła trzecie miejsce). Działacze zbudowali drużynę opartą na doświadczonych zawodnikach, którzy w większości startowali przed laty we Włókniarzu. O sile częstochowskiej drużyny będą stanowić m.in. Rune Holta oraz Andreas Jonsson.
Wandale bezczelni niesłychanie
"Mutant tu był", "Pirate rule"... Takie napisy pojawiły się w sierpniu na Miejskiej Galerii Sztuki. Nie była to jednak artystyczna akcja, lecz efekt działań wandali. Szkody szacowano wstępnie na kilka tysięcy złotych. Wandalom "gratulujemy" gustu: wybrali obiekt nie byle jakiej klasy. Znany reportażysta Filip Springer umieścił budynek, zwany potocznie Cepelią, w swojej "Księdze zachwytów" - autorskim katalogu najciekawszej architektury czasów PRL-u w Polsce.
Być może chuligani szukają sobie nowej przestrzeni, skoro już niemal całą Częstochowę zamienili w slums bazgrołami. Dobrali się też do nowoczesnego tramwaju Twist, gdy po zmroku czekał na swój kurs na pozbawionej oświetlenia pętli przy Promenadzie.
Inną motywację miała działalność upolitycznionego wandala, który już w grudniu na siedzibie PiS i "Solidarności" przy ul. Łódzkiej wymalował hasła niepochlebne wobec rządu. Sprawca po dwóch dniach... sam się oddał w ręce policji.
Żydzi częstochowianie na zawsze w swoim mieście
We wrześniu, przy okazji kolejnego zjazdu Żydów częstochowian i ich potomków w rodzinnym mieście, przy ul. Katedralnej 8 otwarto wystawę poświęconą żydowskiej części częstochowskiej historii. A była to część znacząca, bo przed wojną Żydzi stanowili jedną piątą wszystkich mieszkańców. Jednak pamiątek zostało po nich niewiele, na wystawę składają się głównie dokumenty i zdjęcia, bo często tylko one pozostały po zgładzonych rodzinach. Wystawa powstała w 2004 r., z okazji pierwszego zjazdu Żydów częstochowian. Potem podróżowała, głównie po Stanach. Teraz na stałe wróciła do Częstochowy.
Stawy kolanowe do naprawy
W listopadzie szpital miejski na Zawodziu przyznał się, że uczestniczy w międzynarodowym, innowacyjnym programie badawczym nad metodą regeneracji stawu kolanowego dzięki terapii komórkowej. Badania prowadzi pewna niemiecka firma (jej nazwa nie jest ujawniana), a wielkim sukcesem jest już zakwalifikowanie się do grona kilku zaledwie placówek medycznych w Europie, będących realizatorami programu. Metoda polega na przeszczepie do uszkodzonego stawu kolanowego tkanki chrzęstnej wyhodowanej sztucznie, ale z komórek pobranych od "właściciela" kolana. Pozwala ona pacjentom na uniknięcie endoprotezy i powrót do sprawności ruchowej. Wyniki badań i zabiegów zdecydują, czy wejdzie ona do powszechnego użycia.
Zamykają markety
W lokalnej gospodarce rok 2016 zapisał się jako ten, w którym po raz pierwszy zanotowaliśmy w Częstochowie nie tylko powiększanie się liczby sklepów znanych sieci, ale i ubytki w tej dziedzinie. Tylko do jutra ma funkcjonować Biedronka przy ul. Wieluńskiej, a nieco dłużej - do 15 stycznia - Tesco na najniższej kondygnacji Merkurego. Powody w obu wypadkach są biznesowe. Poza tym od jesieni nie ma, tym razem przez kłopoty finansowe sieci, Almy w Galerii Jurajskiej.
Szopka bez zwierząt
Po raz pierwszy od wielu lat (liczymy, że przynajmniej od 20) jasnogórska szopka obywa się zupełnie bez żywych zwierząt. Nie ma nawet weteranki, oślicy Amelki. Powody są dwa. Pierwszy - brak miejsca w nowej lokalizacji szopki, przy bramie do wieczernika (wcześniej szopkę stawiano w fosie, ale teraz wały są w remoncie). Drugi wyłuszczył dziennikarzom paulin o. Sebastian Matecki: odwiedzający szopkę więcej zajmowali się zwierzętami niż refleksją nad tajemnicą Bożego Narodzenia.
Patroni na przyszły rok
W listopadzie Senat RP wybierał patronów roku kolejnego. Zdecydował się na czterech, m.in. Władysława Biegańskiego - lekarza, filozofa i społecznika szczególnie związanego z Częstochową. Przede wszystkim zaś senatorzy uznali, że 2017 r. będzie "Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej w 300. rocznicę tego wydarzenia". Projekt wniosła grupa senatorów reprezentowana przez Czesława Ryszkę z PiS. Przeor o. Marian Waligóra nazwał uchwałę "wydarzeniem bezprecedensowym w historii Jasnej Góry". W grudniu uchwałę takiej samej treści omawiali posłowie z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
25-lat "Wyborczej" w Częstochowie
Wśród wydarzeń różnego kalibru i charakteru roku 2016, znalazł się też jubileusz częstochowskiej redakcji "Wyborczej". 25-lecie świętowaliśmy z Czytelnikami, zapraszając ich do teatru na spektakl "Być jak Kazimierz Deyna". A okładkę jednego z piątkowych "Magazynów" zaprojektowaliśmy z dziesiątek zdjęć twarzy Czytelników, przysłanych na naszą prośbę do redakcji. Mamy nadzieję, że taki szczególny numer był dla nich atrakcyjną pamiątką.
Wszystkie komentarze