Trwa sezon grzewczy. Mimo licznych akcji społecznych i edukacyjnych niektórzy częstochowianie nadal spalają śmieci oraz inne odpady w domowych piecach lub posiadają jeszcze przestarzałe piece pozaklasowe.

Jak zapewnia częstochowski magistrat, trwają kontrole domowych kotłowni prowadzone przez częstochowskich strażników miejskich przy pomocy nowoczesnych narzędzi do wykrywania zanieczyszczeń powietrza. Usprawnieniem w przeprowadzaniu kontroli okazało się elektryczne auto wyposażone w mobilny maszt wraz z przenośnym modułem kamerowym i głowicą pomiaru zanieczyszczeń oraz mobilne urządzenia do kontroli palenisk (w tym przenośny detektor wielogazowy, wilgotnościomierz do drewna, pyłomierz, kamerę termowizyjną oraz lornetę), które zostało przekazane Straży Miejskiej przez Urząd Miasta. Oprócz samochodu, na stanie częstochowskiej Straży Miejskiej jest też dron ze specjalną głowicą, która wykrywa zanieczyszczenia powietrza. 

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Marcin Ręczmin poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    A na Rakowie wciąż trują...
    Czasem nie ma czym oddychać...
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Nic dziwnego że Częstochowa jest czwartym najszybciej ( liczbowo) wyludniającym się miastem w Polsce po: Łodzi Katowicach i Bytomiu. Spadek populacji z 250 tys. 862 mieszkańców w 2002 r. i 207 tys. 117 mieszkańców w 2023 r. - źródło portal obserwator gospodarczy. Chociaż oczywiście brudne powietrze to tylko jedna z przyczyn, nie największa.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Aha. Normy 2030 :) My nie spełniamy nawet norm 1990 :) Jest prawo jednak nikt tego nie egzekwuje. Gdyby były przestrzegane normy z zeszłej dekady to byłoby super. Trupy jeżdżą po drogach. Bez przycisku recyrkulacji nie da się za tym jechać. Ale samochody to 'mniejszy' problem. W Częstochowie jest bardzo kiepskie powietrze. Zwlaszcza wieczorem jak wszyscy dokładają kalorie do pieców. Dosłownie czuć w powietrzu aż gryzie w gardło. Według czujników Airly przekroczenie norm PM2.5 ponad 500% to prawie norma w bezwietrzne dni. I niech mi nikt nie mówi że ludzi nie stać bo akurat coś o tym wiem. Z Czystego Powietrza wielu rezygnowało bo albo 'nie wierzą' albo wypelnienie papierków dla nich to za dużo zachodu.
    @tomek_3434
    50 lat PRL zrobiło swoje. Soviet mental u wielu Polaków to niestety norma. Wątpię czy kiedykolwiek staniemy się odpowiedzialnym społeczeństwem obywatelskim, w którym palenie śmieciami będzie czymś nagannym. Idę o zakład, że mój wpis zaraz będzie "minusowany" a ja sam zostanę nazwany "lewakiem".
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @Marcin Klepka
    Też to przerabiam :) Nazywanie kogoś lewakiem oznacza brak argumentów. Taki mechanizm obronny pustostanu.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Czy CUK kontroluje osoby, które miały dofinasowanie do fotowoltaiki, pompy ciepła, termomodernizacji i wystawiają pojemniki na popiół? Za 3 miesiące 200 kontroli, to potężna ilość.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Kiedy Straż Miejska dostaje telefon z prośbą o interwecję wobec właściciela komina z duszącym wielokolorowym smrodem, to się po prostu panowie śmieją do telefonu. Reakcja Straży Miejskiej na takie wykroczenia jest zerowa. O jakiej kontroli jest ten artykuł? Wystarczy systematycznie sprawdzać okolice ulicy Ogrodowej i Ułańskiej. 100 procent trafień
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Tylko 200 kontroli w ciągu 3 miesięcy ??? Wolne żarty.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0