Aplikacja 3D "De Profundis" to nowość w Miejskiej Galerii Sztuki. Dzięki niej będzie można nie tylko zwiedzić wystawę Beksiński Drugie Muzeum, ale też odbyć wirtualną podróż do świata wybitnego artysty. Premiera już w sobotę 27 maja o godz. 12.
W Sądzie Rejonowym w Myszkowie rozpoczął się proces byłego prezydenta Zawiercia, jego zastępcy i trzech innych osób. Prokuratura Okręgowa w Częstochowie oskarżyła ich m.in. o przyjmowanie korzyści majątkowych, niedopełnienie obowiązków służbowych i ustawianie przetargów.
- Kiedy ja i brat byliśmy dziećmi, nie wiedzieliśmy, że nasza mama jest nietypowa. Dla nas to było normalne, że często nie ma jej w domu, bo pracuje w radiu, pisze, tłumaczy, jeździ z wykładami - opowiada córka Ludmiły Marjańskiej, Maria Marjańska-Czernik. - Choć nie od razu tak było, parę lat jednak z nami siedziała - zastrzega.
Na ostatniej sesji rady miasta (w czwartek 25 maja) zastępca prezesa MPK Częstochowa poinformował radnych o sytuacji autobusów hybrydowych. Powstał specjalny zespół, który oceni czy są one bezpieczne.
Spotkania z Grażyną Szapołowską i Michałem Urbaniakiem to tylko część atrakcji IV Częstochowskiego Festiwalu Filmowego im. Braci Krzemińskich "Moja Mała Ojczyzna". Organizatorzy szykują filmowe premiery i pokazy, rozmowy, giełdę, nawet atrakcje dla najmłodszych. Festiwal rozpoczyna się w piątek 26 maja i potrwa do niedzieli.
Tak ma być co roku w przeddzień Dnia Matki: koncert ku czci Haliny Wasilewicz, zmarłej w styczniu wieloletniej działaczki i przewodniczącej Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Częstochowie.
Przewoźnicy autokarowi tną połączenia z Częstochowy do Warszawy. Czy pasażerowie wolą pociągi - odkąd jest ich więcej i jeżdżą szybciej - czy jest to wina budowy autostrady A1?
Halina Wasilewicz zmarła 29 stycznia tego roku. Od 1974 r. kierowała częstochowskim oddziałem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów, działała także w zarządzie głównym Towarzystwa. To jej w znacznej mierze zawdzięczamy pamięć i wiedzę o Żydach-częstochowianach. W czwartek 25 maja w Muzeum Częstochowskim przy ul. Katedralnej 8 odbył się kameralny koncert ku jej czci. Kolejny - za rok.
Nowa praca, nowe auto, nowe mieszkanie... Radni jak co roku musieli pokazać, co mają w portfelach, garażach i w hipotecznych księgach. Podobnie prezydent i jego zastępcy. Pełne zestawienia zamieszczamy w "Magazynie Częstochowa" - dodatku do piątkowej "Wyborczej".
Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki po raz kolejny organizuje Marsz Różowej Wstążki, żeby promować profilaktykę raka piersi. Nieprzypadkowo wybrały 26 maja, czyli Dzień Matki.
Po kilku godzinach emocjonalnej dyskusji miejscy radni w czwartek 25 maja głosowali nad absolutorium dla prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. Zabrakło jednego głosu, by je otrzymał.
Prokurator Okręgowy w Częstochowie zdecydował przekazać akta dotyczące policyjnej interwencji z 7 maja do Prokuratury Rejonowej w Zawierciu. Policja zarzuca mieszkańcom Parkitki czynną napaść na funkcjonariuszy. Częstochowianie oskarżają policjantów o brutalność i bezprawne zatrzymanie.
Tak jak chcieli częstochowscy radni, honorowi krwiodawcy pojadą za darmo miejskimi autobusami i tramwajami. Trzeba było lekkiego fortelu, bo nie do nich należała decyzja.
Policja przez ponad miesiąc szukała mężczyzny, który pociął twarze dwóch młodych kobiet. Gdy poszkodowane same zaczęły działać, a sprawę nagłośniły media, okazało się, że bandyta od 7 maja jest w areszcie śledczym w Herbach. To 26-latek, który na przełomie kwietnia i maja obrabował dom w Markowicach w powiecie myszkowskim.
Policja przez ponad miesiąc szukała mężczyzny, który 1 kwietnia pociął twarze dwóch młodych kobiet. Gdy poszkodowane same zaczęły działać, a sprawę nagłośniły media, okazało się, że bandyta od 7 maja jest w areszcie śledczym w Herbach. To 26-letni Sebastian K., który na przełomie kwietnia i maja obrabował dom w Markowicach w powiecie myszkowskim.
W magazynowym wydaniu częstochowskiej "Gazety Wyborczej" - w piątek 26 maja - znajdziecie m.in. zestawienia, jakim majątkiem - mieszkania, samochody, oszczędności itd - dysponują częstochowscy radni oraz prezydent i jego zastępcy.
W czwartek 25 maja Miejska Galeria Sztuki (Al. NMP 64) zainauguruje cykl wydarzeń zatytułowanych "Wokół Beksińskiego". Jednym z punktów programu będzie spektakl Teatru Wojciecha Kołsuta zatytułowany "Powrót marionetek - Sen 62".
Teatr im. Mickiewicza przez cały bieżący sezon fetuje 90-lecie istnienia stałego zespołu aktorskiego. Kulminacją jubileuszowych obchodów, była sobotnia prapremiera "Miasta Szklanych Słoni" w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego.
Od wtorku Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki urzędują w nowej siedzibie. Adres: al. Pokoju 13. Przeprowadziły się z Domu Księcia i całkiem sobie te przeprowadzkę chwalą.
- To prawda. Trzeba odpocząć od regularnego kieratu zresetować głowę i ciało - przyznaje Muniek Staszczyk, potwierdzając informacje o zawieszeniu działalności zespołu T.Love
Do tragedii doszło w środę 24 maja w Wojewódzki Szpitalu Specjalistycznym przy ul. PCK na częstochowskim Tysiącleciu. Około godz. 6.30 mężczyzna najprawdopodobniej wyskoczył z okna na II piętrze szpitalnego budynku i poniósł śmierć na miejscu.
Komenda Główna Policji ujawniła w środę 24 maja nagranie z telefonu komórkowego mężczyzny zatrzymanego pod zarzutem czynnej napaści na policjantów podczas ich interwencji 7 maja na Parkitce. Nie wiadomo, czy to cały zapis interwencji, która skończyła się dla mężczyzny i jego partnerki zarzutami karnymi.
W ręce kłobuckich policjantów wpadł 44-latek, który nie zatrzymał się do kontroli i zaczął uciekać. Pościg zakończył się w centrum Kłobucka, kiedy to uciekająca przed radiowozem lancia z impetem uderzyła w bramę wjazdową do jednej z posesji. Okazało się, że kierowca był kompletnie pijany.
Po zapewnieniu sobie przez piłkarzy Rakowa awansu do I ligi prezydent Częstochowy przesłał na ręce zarządu RKS Raków list gratulacyjny. Przy okazji miasto pochwaliło się inwestycjami na obiekcie przy ul. Limanowskiego.
Przed godz. 11 w środę na skrzyżowaniu ulic Śląskiej i Kopernika, na wysokości budynku poczty, doszło do zderzenia dwóch aut osobowych. Są utrudnienia w ruchu
W minioną sobotę jednym z mieszkań przy ul. Mickiewicza w Poraju, wybuchł pożar. Jako pierwsi na miejsce przyjechali policjanci z Myszkowa. Zdecydowali się na akcję ratowniczą jeszcze przed przyjazdem strażaków i uratowali 42-letniego mężczyznę.
Prezes Sądu Okręgowego w Częstochowie zdecydował o zwolnieniu dra Janusza Sz. z funkcji biegłego sądowego z zakresu chirurgii urazowej i ortopedii. To reakcja na publikację "Wyborczej", w której wyraziliśmy wątpliwości naszego Czytelnika.
Pościg za pijanym kierowcą rozpoczął się w Lublińcu, a zakończył się dopiero na terenie powiatu tarnogórskiego.
Jeszcze tylko przez kilka dni, bo do końca maja można składać wnioski o miejskie dotacje na wymianę pieców lub montaż kolektorów słonecznych. W tym roku Częstochowa daje do nich wyższe dopłaty.
Na kary więzienia w zawieszeniu zostały skazane trzy osoby zaangażowane w nielegalny handel lekiem adipex-retard - używanym jako środek na odchudzanie. Prokuratura ustaliła, że zysk w takiej działalności w latach 2009-15 wyniósł co najmniej 3,2 mln zł.
Koncert poświęcony Halinie Wasilewicz, wieloletniej działaczce i przewodniczącej Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów odbędzie się w czwartek 25 maja. Towarzystwo chce, by stał się imprezą cykliczną.
27 maja w Częstochowie obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Głównym wydarzeniem organizowanym z tej okazji będzie koncert "Trzy dźwięki Komedy" dedykowany pamięci wybitnego kompozytora i pianisty jazzowego. Odbędzie się on na pl. Biegańskiego o godz. 20.30. Koncert będzie miał charakter multimedialnego widowiska muzycznego. Za przygotowanie oprawy muzycznej odpowiedzialny jest Wojciech Mazolewski, który na scenie wystąpi ze swoim kwintetem. Między utworami publiczność usłyszy anegdoty i wypowiedzi osób współpracujących lub znających Krzysztofa Trzcińskiego. W specjalnie opracowanej graficznie stylistyce zostaną przedstawione wypowiedzi m.in.: Romana Polańskiego, Andrzeja Wojciechowskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Tomasza Lacha, Zofii Komedowej, Andrzeja Wajdy. Widowisku towarzyszyć będą wizualizacje w technice 3D i mapping. Co ważne, wstęp na imprezę jest wolny. Oto artyści zaproszeni do udziału w koncercie
We wtorek w Szkole Podstawowej nr 38 przy ul. Sikorskiego rozegrał się XVI Turniej Wiedzy o Częstochowie o Puchar Przechodni Przewodniczącego Rady Miasta. Walka była zawzięta. Puchar trafił do Szkoły Podstawowej nr 36. O drugim i trzecim miejscu zadecydowała zaś dogrywka.
Za wywołanie poniedziałkowego jest fałszywego alarmu bombowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie odpowiada 30-latek znajdujący się w areszcie. Teraz może on ponieść koszty całej akcji.
Ktoś zniszczył pamiątkową tablicę przy "Dębie Konstytucji" w parku 3 Maja. Umieścił ją tam KOD - więc trudno przypuszczać, by był to zwykły wybryk chuligański.
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna poinformowała, że już niemal osiągnęła plan założony na cały 2017 rok. W ostatnich tygodniach wydała pozwolenia na działalność, które przyniosą inwestycje za ponad 650 mln zł. W tym mieści się częstochowski Guardian.
Częstochowscy policjanci już kilka minut po rozboju, zatrzymali mężczyznę, który zaatakował małżeństwo wysiadające z taksówki.
Włókniarz Vitroszlif CrossFit Częstochowa miał w niedzielę podejmować Get Well Toruń. Do spotkania nie doszło, bo we Włoszech padał deszcz. Równie chorych sytuacji w żużlu jest całkiem sporo.
Częstochowianie nie muszą już wychodzić z domu, by poszukać zatrudnienia, a firmy, by znaleźć fachowców. Powstało Centrum Lepszych Miejsc Pracy, czyli platforma internetowa dla pracodawców, pracowników i uczniów wybierających zawód.
Kierowca Łukasz Pieniążek z Częstochowy i pilot Przemysław Mazur zajęli 5. miejsce w Rajdzie Portugalii. To najlepszy wynik częstochowianina, który debiutuje w tym roku w klasie WRC 2.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.