Rankiem 18 marca 1990 r. Henryk M. wybrał się na ryby. Przy tamie zbiornika w Dzibicach zobaczył pływające twarzą do wody zwłoki.
Policja zerwała z tradycją organizowania międzynarodowych zawodów konnych w częstochowskim "Pegazie". W tym roku odbędą się w gminie Koziegłowy - czy dlatego, że to "matecznik" europosłanki PiS Jadwigi Wiśniewskiej?
W II RP zaprojektował pomniki Piłsudskiego i Narutowicza, po wojnie m.in. Sienkiewicza, Moniuszki i czołgisty. O zmarłym 40 lat temu częstochowskim rzeźbiarzu opowiadają jego córka i syn: Elżbieta Roznowska i Stanisław Policiński.
Grupa studentów z Politechniki Częstochowskiej - wspierana przez ucznia "Sienkiewicza" - buduje kolejny łazik, który mógłby polecieć na Marsa. Pod koniec maja znowu pojadą na pustynię w stanie Utah, by pokazać, co potrafi ich dzieło. Do tegorocznej...
W 1928 r. nie doszło do wchłonięcia słabego i małego przez dużego i silnego. Pod wieloma względami Raków był wtedy nowocześniejszy od Częstochowy i to ona podpatrywała rozwiązania z hutniczego osiedla.
O tej wystawie Zdzisława Sowińskiego było przed laty głośno. Trafiła nawet do Mediolanu. Dziś - mimo upływu czasu - nie traci nic ze swojego nowatorskiego ujęcia. Zamieszczenie portretów Władysława Strzemińskiego na łupinkach orzechów na pewno nie...
Mural będzie miał tytuł "Strażnik czasu". Pojawi się na kamienicy należącej do znanego zegarmistrza Stefana Rybickiego. - Figlarne mrugnięcie okiem w kierunku inwestora - śmieje się jeszcze bardziej znany częstochowski twórca Tomasz Sętowski, który...
Przy zbiorniku w Blachowni powstają m.in. ścieżka pieszo-rowerowa, wieża widokowa i mostki. Zaczęło się również oczyszczanie dna. Wszystko w ramach wielkiego projektu rekultywacji zalewu za ponad 14 mln zł.
Właśnie skończył 94 lata. Częstochowianom Mieczysław Hrehorów kojarzy się głównie z siatkówką i tenisem. Ale wśród jego licznych organizacyjno-sportowych osiągnięć jest także budowa basenu przy ul. Sobieskiego - o którym nam dziś opowie.
Paulina Taranek zdobyła I miejsce w konkursie National Geographic. Jej praca przedstawiająca lajkonika ma promować serial "Geniusz: Picasso" z Antonio Banderasem w roli głównej.
Dotację na restaurację i konserwację zabytków otrzymały dwie jurajskie warownie: w Olsztynie i Mirowie. A także Jasna Góra, która po raz kolejny sięga po eurofundusze.
Ulica najpierw wyłysiała, i to nie tylko za sprawą miejskich drogowców. Niebagatelny udział w tym miały także sąd, uczelnia i szkoła. Teraz rodzi się ruch w przeciwną stronę. Być może ul. Dąbrowskiego znów będzie zielona.
Kolekcja Bożeny Miłoś, mieszkanki podczęstochowskich Rędzin, liczy już ponad 3 tys. eksponatów. Pisanki pochodzą nie tylko ze wszystkich regionów Polski, ale swoją reprezentację ma niemal każdy kraj świata.
Nie zgadzam się z opinią, że wprowadzanie rowerów miejskich nie ma dziś sensu, bo brakuje dla nich w Częstochowie odpowiednich warunków. I, że najpierw trzeba stworzyć nieporozrywaną sieć dróg rowerowych, obejmującą także, czy przede wszystkim...
Liczę, że system rowerów miejskich będzie żył i co roku się rozrastał o kolejne stacje dokujące - mówi w rozmowie z "Wyborczą" prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.