Drogowcy skorzystali z pomysłów Politechniki Śląskiej i zmienili przebieg planowanej ulicy łączącej ul. 1 Maja z Krakowską tak, by nie burzyć Elaneksu. Jednak w szczegółach nowa koncepcja MZDiT bardzo się różni, np. rozcięciem parku Piastów jezdnią...
120-lecie obchodziła w ubiegłym roku huta szkła na Aniołowie, nosząca kiedyś imię Paulina na cześć żony pierwszego właściciela. Choć mało kto wie, produkowane są tu flakony do perfum, także markowych.
- Mam papier, to znaczy, że umiem. I mogę malować jak mi się podoba - mówi Marek Teleszyński, najstarszy absolwent Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Skoro prezydent Częstochowy ogłasza rok 2018 rokiem częstochowskich kobiet - to czemu żadna z nich nie jest wiceprezydentką - pyta Dorota Steinhagen.
W XXI wieku ludziom obracającym milionami i bywającym w świecie da się wmówić, że za pomocą magicznych substancji można pomnażać banknoty i są one prawdziwie.
Słynne ciasteczka w kształcie serca przygotowuje cała rodzina. Julia Bielas częstuje nimi tych, którzy wrzucą coś do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Za dobry uczynek należy się coś dobrego - tłumaczy tata.
Przez lata częstochowianie przekazali fundacji Jerzego Owsiaka 3,2 mln zł. Miasto dostało sprzęt za 5,1 mln zł.
Przyznawana jest tym, którzy wnoszą trwałe, humanistyczne wartości do kultury narodowej. Tegoroczną Nagrodę im. Karola Miarki otrzymał m.in. częstochowianin Mirosław Zwoliński. Pracował na nią pół wieku.
- Częstochowa to wciąż miasto na dorobku, dlatego marzenia jej mieszkańców mają charakter materialny, związany przede wszystkim z infrastrukturą - twierdzi socjolog prof. Marek S. Szczepański.
Ulice w Częstochowie pękają w szwach - w dużej mierze za sprawą napływu samochodów z okolicy. I będzie jeszcze gorzej, jeśli nie zachęcimy ludzi do przesiadki przede wszystkim do pociągów.
Zanosiło się na długą dyskusję ze skakaniem sobie do gardeł, a tu radni błyskawicznie i bez oporów przegłosowali program naprawczy szpitala miejskiego. Choć opiera się on na założeniu, które pewnie zaszokuje częstochowian.
- Częstochowianie reprezentują mozaikową nowoczesność. Współczesne społeczeństwo nie jest ani białe, ani czarne, tylko różnokolorowe - mówi socjolog prof. Marek S. Szczepański.
Ta rozmowa odbyła się jeszcze w listopadzie. Dokładnie w dniu urodzin Zygmunta Staszczyka i dzień po ostatnim koncercie w Częstochowie przed zawieszeniem działalności zespołu T.Love. "Chłopak z Rakowa" opowiada o swojej decyzji, która echem odbiła...
Zysk z części reklam, które trafiły do świątecznego wydania "Magazynu Częstochowa", pomoże stworzyć pracownię rehabilitacji wzroku dla słabowidzących i niewidomych częstochowian. - Dziękujemy pięknie wszystkim darczyńcom - mówią w ośrodku na Rakowie.
Tylko 30 proc. częstochowian uważa, że mieszka w nowoczesnym mieście. Bardzo daleko nam do Wrocławia, który aż 78 proc. mieszkańców uważa za nowoczesny. Nie mieścimy się pod tym względem ani w grupie wielkich miast, które jako nowoczesne ocenia 54...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.