Radnej PO odmówiono na Jasnej Górze odprawienia mszy "za Polskę wolną od faszyzmu". - Na drogę dostałam obrazek z Matką Boską Częstochowską, żebym się pomodliła za siebie - opowiada Jolanta Urbańska.
Zapalając w tych dniach znicze bliskim na cmentarzach Częstochowy, skorzystajcie z okazji, by zobaczyć miejsca, gdzie pochowani są ludzie, o których za życia było głośno, a i po śmierci cicho nie jest.
PKP do końca roku zdecyduje, czy zburzyć dworzec główny i postawić nowy, mniejszy. Byłby to już... szósty gmach w ponad 170-letniej historii Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej w Częstochowie.
Mówi o sobie, że jest z niego taki "malarz - majsterek", który w swoim życiu robił meble, zakładał ogrody, tworzył wodospady. Jeśli ma pomysł, nie potrzebuje sztabu ludzi do realizacji.
Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego w Częstochowie wkroczyła w decydujący etap. Od 21 października do 5 listopada można głosować na propozycje zgłoszone przez częstochowian. Jakie są? Zrobiliśmy krótki przegląd zgłoszeń.
Już wiadomo, jak po remoncie ma wyglądać Stary Rynek w Częstochowie. Projekt jest gotowy, pozwolenie na budowę wydane. Zostało zdobyć pieniądze, i to niemałe.
Choć żartuje, że jest już wśród nestorów, to dostaje coraz ciekawsze aktorskie wyzwania. Antoni Rot, aktor Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie, opowiada o swoim scenicznym jubileuszu, notorycznym dawaniu nogi z wojska i teatrze, którego nigdy nie...
Główny plac częstochowskiej dzielnicy Raków zyskał nowy, atrakcyjny wygląd. Czy jest to początek "nowego rozdania" dla Rakowa i podupadła dziś al. Pokoju - kiedyś drugie centrum Częstochowy - znów odżyje?
Mamy takie zdjęcia, na których dwuletni Marek stoi, trzymając plastikowy saksofonik albo dmuchaną trąbkę. Gdy wracałem z koncertów, odbierał ode mnie sopran i alt w przedpokoju i zanosił do kuchni. Na zdjęciach widać, jak targa te instrumenty.
Niewielkie Żarki (woj. śląskie) stały się bohaterem już drugiej w tym roku książki. Album "Dawne Żarki" jest pełen starych zdjęć, nawet z przełomu XIX I XX wieku. Każde z nich pokazuje dawnych mieszkańców oraz miejsca, z których nie wszystkie...
Z początkiem września wszyscy zaczęli nowe życie. Uczą się samodzielności. Oswajają ze zwyczajnymi sprawami i obowiązkami. Tego, że trzeba po sobie posprzątać, posłać łóżka, ugotować.
W październiku 1956 r. w izbie porodowej w Poczesnej tego samego dnia Irena Pawelec i Barbara Pawełek rodzą synów. Irena - Piotra, Barbara - Mariana. Kobiety są szczęśliwe, nie mają pojęcia, że dzieci przez pomyłkę zamieniono. Prawda wychodzi na jaw...
- Jeśli chcemy nasze miasto zmieniać, musimy dużo czytać. Tymczasem, tak jak zieleni, w Częstochowie jest mało księgarń - mówi w rozmowie z "Wyborczą" Hubert Wąsek, prezes częstochowskiego oddziału SARP *
Przed 20 laty w Częstochowie odsłonięto pomnik Józefa Piłsudskiego - drugi w historii miasta. Ale w trzeciej lokalizacji, bo przed wojną rzeźbę przenoszono.
Jerzemu Kędziorze stuknęła siedemdziesiątka. Nie widać jej po nim. - Schudłem - chwalił się na jednym z urodzinowych spotkań. Było ich już kilka. Znajomi i wielbiciele przychodzą, wspominają, wypytują, co dalej. - Gibraltar, Wenecja, Amsterdam -...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.