Jeszcze niedawno świecące łuki otaczające napis Społem ozdabiały ścianę nad sklepem tej firmy przy ul. Kilińskiego. Sklep zamknięto, neon pozostał. To kosztowna ozdoba, ale jedyna w swoim rodzaju
Blachownia dostała ponad 12 mln zł z Unii Europejskiej na oczyszczenie zbiornika i zagospodarowanie terenu wokół. Mieszkańcy mówią: Nareszcie!
Ostatnio namawiała częstochowian, żeby zaangażowali się w akcję "Do zaczytania", którą współorganizowała "Gazeta Wyborcza". Teraz potrzebuje wsparcia, by wreszcie założyć własną fundację. Jak mówi, takie "pośrednictwo szczęścia".
Akcje crowdfundingowe mają sprawić nie tylko to, że organizatorzy różnych społecznych przedsięwzięć zyskują grosz na ich realizację. Najważniejsze jest budowanie świadomości, że za kulturę trzeba płacić. I tego uczą częstochowskie festiwale Czytaj!...
- Moim marzeniem jest utrwalenie marki wina polskiego poprzez jego różnorodność. Próbowałem wielu polskich win, wszystkim winnicom życzę sukcesów - mówi Grzegorz Turnau, muzyk, współwłaściciel rodzinnej Winnicy Turnau w Baniewicach pod Szczecinem.
W sobotę i niedzielę, 22 i 23 lipca rządy w jurajskim Olsztynie obejmie Bachus, a rynek stanie się miejscem mnóstwa atrakcji związanych z piciem wina (ale nie tylko). Pierwszego dnia zaśpiewa Olek Klepacz, drugiego - Grzegorz Turnau. Ma on wiele...
Częstochowianie od lat upominają się o uruchomienie zabytkowego zegara na poczcie na rogu ulic Śląskiej i Kopernika. Zdaje się, że to ich marzenie się spełni, choć jeszcze nie wiadomo kiedy.
Ten spektakl przed 90 laty obejrzało w Częstochowie 5 tys. ludzi. A może nawet 11 tys. Dziś mało kto o nim wie. Był wystawiony tuż po pogrzebie Juliusza Słowackiego, więc wydarzenia wydają się łączyć. Tak naprawdę zeszły się przypadkiem.
Najważniejszym meczem - zdaniem wielu - w historii częstochowskiego klubu odył się w 1967 r. W finale Pucharu Polski częstochowianie walczyli z Wisłą Kraków do upadłego. Mimo porażki pochwałom nie było końca.
Częstochowianie chcą, aby w mieście zachowały się pamiątki po jego przemysłowej przeszłości. Jaskrawo dowodzi temu niedawna Industriada: przez Zapaczarnię w ciągu zaledwie kilku godzin przewinęło się ponad tysiąc zwiedzających. Jak dziś wygląda ta...
Przy okazji budowy węzłów przesiadkowych w Częstochowie remontu doczeka się ul. Piłsudskiego. Ale jego efekty mogą nie zadowolić mieszkańców - niemal całkowicie zostanie zlikwidowane parkowanie od Alej do dworca. Powodem jest wyznaczenie pasów...
- Niech sobie pan Matyjaszczyk swój dom zburzy, a nie mój - złości się Maria Jędryszczak z ul. 1 Maja 3. - Mam gdzieś tę świetlaną przyszłość, którą mi wróży prezydent.
Bramka od podwórza była otwarta, drzwi wejściowe uchylone. Zakrwawione ciało 88-letniej kobiety leżało w pokoju. Jej 90-letni mąż z poranioną głową jeszcze dawał oznaki życia. Zmarł w szpitalu miesiąc później.
Jest jedną z piękniejszych w Polsce rzeźb Matki Bożej z Dzieciątkiem. Koronując ją w 1967 r., prymas Stefan Wyszyński powiedział: - To najpiękniejszy uśmiech Madonny w naszym kraju. Właśnie mija 50 lat od tamtych wydarzeń.
Niewykluczone, że tak jak o Antonim Długoszu mówimy, że jest biskupem od dzieci, tak o nowym częstochowskim biskupie Andrzeju Przybylskim będziemy mówić - od młodzieży. Niemal całą swoją pracę duszpasterską związał z młodymi.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.