Gdyby nie burza nad Warszawą w pewne majowe popołudnie 2013 roku, może by wcale nie powstała nowa książka o Halinie Poświatowskiej. Ale lunęło... i książka jest. Piszemy dziś o niej, bo 9 maja wypada 82. rocznica urodzin poetki. A Haśka przyszła na...
Graliśmy w kopy, odbijaka i dulca, strzelaliśmy z karbidu i kalichlorku, a zimą jeździliśmy na łyżwach, czepiając się samochodów jadących ulicą Świerczewskiego, przy której stał jeszcze piękny wiedeński dworzec.
Nie ma się co ekscytować. Nazwa "węzły przesiadkowe" w przypadku rozpoczynającej się wkrótce inwestycji jest grubo na wyrost. Pominięcie w projekcie dworca autobusowego przekreśliło ideę stworzenia w centrum miejsca na sprawne i wygodne przesiadki....
Miejski zarząd dróg dysponuje już projektami węzłów przesiadkowych, które Częstochowa wybuduje dzięki funduszom unijnym. Projekty nieznacznie różnią się od koncepcji pokazanej w 2014 r. - m.in. zniknęły olbrzymie zadaszenia przystanków sprzed...
- Co z tym województwem częstochowskim? - zapytały posłanki Platformy Obywatelskiej ministra spraw wewnętrznych. - Po kolejnych wyborach - odparł Mariusz Błaszczak. Poseł PiS Szymon Giżyński dopowiada: - Ja tę wypowiedź rozumiem w następujący...
Cukiernik, fryzjer, kierowca ciężarówki. W tym roku to oni będą najbardziej poszukiwani na rynku pracy Częstochowy i regionu. Za to ekonomiści i pedagodzy nie mają tu czego szukać.
Na 300 cudem odnalezionych zdjęć widzimy Żarki, które przestały istnieć na początku października 1942 roku, gdy Niemcy ponad połowę ludności miasteczka wywieźli do Treblinki.
Zaczął Edward Jałowiec, to on w 1941 r. założył jedną z najbardziej dziś znanych częstochowskich cukierni. Kontynuujemy cykl przedstawiania najstarszych, wciąż działających firm w częstochowskich Alejach.
Z akt śledztwa: "mieszkanie, w którym ujawniono zwłoki, było zamknięte, a kluczy do zamków w drzwiach wewnątrz mieszkania nie odnaleziono. W trakcie oględzin ujawniono m.in. złotą biżuterię, co wskazuje, że do zabójstwa najprawdopodobniej nie doszło...
Architekt Hubert Wąsek, prezes SARP, mówi nam skąd tak wielkie kłopoty z "placem defilad": - Nie raz byłem świadkiem, że ktoś coś proponował, ale od urzędników natychmiast słyszał: w salonie miasta coś takiego nie uchodzi. Dlaczego nie uchodzi?...
- To nie tak miało być - komentuje wygląd placu Biegańskiego architekt Marek Chmura, jeden z jego projektantów. - Cieszę się, że częstochowianie biorą sprawę w swoje ręce - mówi.
W Częstochowie rusza inwentaryzacja miejsc lęgowych pustułek. Ornitolodzy apelują do częstochowian: zgłaszajcie miejsca gniazdowania i przyczyńcie się do ochrony tego niezwykłego ptaka.
Odkurzając starą sprawę niedoszłego dinoparku w Lublińcu PiS chce pogrążyć popularnego burmistrza sympatyzującego z PO. - Jestem spokojny, bo mam wyrok sądu - mówi Edward Maniura.
Tytuł już jest: "Biegański - drogi ku szczęściu". Gatunek - fabularyzowany dokument. Koncepcja, reżyseria, produkcja, muzyka, zdjęcia, kostiumy i cała reszta - Artur Broncel, nauczyciel z Częstochowy. Planowany termin premiery - wrzesień 2017 r.
Częstochowski Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" świętuje 25-lecie. Kiedyś kojarzony z Festiwalem Muzyki Sakralnej, dziś jest m.in. organizatorem Nocy Kulturalnej i JAZZtochowy.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.