Warszawa, Sopot, Bielsko-Biała rozwijają się w sposób najbardziej zrównoważony. A Częstochowa? Jest bliżej końca listy 66. zbadanych miast, m.in. za Koszalinem, Lesznem czy Nowym Sączem.
Sprawa z płatnością za postój w strefie płatnego parkowania w Częstochowie zatacza coraz szersze kręgi. Od lutego trwa prokuratorskie śledztwo, a niedawno do akcji wkroczył rzecznik praw obywatelskich.
Stali się biznesmenami, społecznikami, samorządowcami... Kilka znanych osób zapytaliśmy, jak ich życie odmienił 4 czerwca 1989 r.
To Częstochowa oglądała się na to, co się dzieje na Rakowie, a nie odwrotnie, bo tu szybciej pojawiały się wszelkie nowości - mówi o pierwszych dekadach XX wieku historyk dzielnicy Roman Sitkowski.
W Miejskiej Galerii Sztuki mamy 60 prac Zdzisława Beksińskiego, które nigdy nie były prezentowane w Polsce. Nic więc dziwnego, że środowe otwarcie Drugiego Muzeum Beksińskiego ściągnęło tłumy częstochowian.
Kochamy jej piosenki. I kochamy o niej plotkować. Czyż może być bowiem wdzięczniejszy temat do plotek niż polska Marilyn Monroe? W dodatku urodzona w Gnaszynie?
Na dziedzińcu szkolnym wybudował replikę polskiego schronu bojowego z 1939 roku. Inicjuje całoroczne projekty historyczne, niemal nie rozstaje się z rowerem organizując rajdy po miejscach historycznych. - Przede wszystkim jestem wychowawcą i...
- Rządy PiS-u się skończą, nasze będzie na wierzchu - przekonywali w Częstochowie Ludwika i Henryk Wujcowie. - To pewne, ale to będzie długi proces. W demokracji nie ma szybkich metod.
Miał być polskim Parkerem. Kultowy długopis Zenith, którym pisała i wciąż pisze Polska, od blisko pół wieku jest produkowany w tym samym miejscu. Tak, tak, fabryczka przy ul. Żwirki i Wigury w Częstochowie wciąż działa!
Ważą się losy gimnazjów. Są oskarżane o wszystko co najgorsze, w tym o słabe efekty nauczania. Sprawdziliśmy, w jakiej kondycji są częstochowskie placówki. Mamy kilka szkół sukcesu.
Już ćwierć wieku opisujemy i komentujemy wydarzenia w Częstochowie, najpierw wyłącznie na papierze, a od 15 lat także w internecie. I nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa! Z okazji jubileuszu chcemy pokazać Czytelnikom trochę naszej kuchni.
Ponad tysiąc częstochowian walczyło w trzech powstaniach śląskich. Ci, którzy do walki nie stanęli, wspierali, leczyli, agitowali za polskim Śląskiem...
Nowa książka reportażysty Filipa Springera to subiektywny przewodnik po olśnieniach, zachwytach i kilku rozczarowaniach, których doświadczył, przyglądając się polskiej architekturze i pisząc o niej w ostatnich latach. Wśród opisanych obiektów są dwa...
"Wyborcza" w Częstochowie nie tylko opisuje i komentuje wydarzenia, ale włącza się w nurt życia miasta. Dzięki temu zostawiliśmy w mieście sporo trwałych śladów, zmobilizowaliśmy mieszkańców do działań wokół bardziej lub mniej poważnych spraw,...
Prof. Anna Wypych-Gawrońska jest pierwszą kobietą na stanowisku rektora w historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Czy diametralnie zmieni się obraz uczelni? Kiedy AJD może się stać uniwersytetem?
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.