To najładniejsza kamienica na odcinku ul. Warszawskiej najbliższym pl. Daszyńskiego. Stylowa, dostojna. A jeszcze ciekawiej jest wewnątrz. Choć zupełnie inaczej, niż można by się było spodziewać po elewacji.
Na przestrzeni ostatnich niemal 200 lat kilkakrotnie w częstochowskich synagogach pojawiały się dwa polskie sztandary armii Napoleona. Przechowywane przez starozakonnych co pewien czas symbolizowały ich patriotyzm i związek z narodem polskim....
Komuniści byli skłonni sprowadzić do Częstochowy Beatlesów lub Animalsów, byle przyćmili jasnogórskie obchody milenium chrztu Polski w 1966 r. Zabrakło pieniędzy, ale starczyło na cztery panie, które miały uwodzić zachodnich dziennikarzy.
Po 40 latach istnienia rakowska estakada zostanie zburzona - w jej miejscu powstanie nowy obiekt. Estakady zostaną też przerzucone nad skrzyżowaniami DK1 z ul. Krakowską i Legionów. Prace potrwają do końca 2019 r.
Choć ich branże są odległe, łączą ich spostrzeżenia. - Dobry pomysł i pasja nie wystarczą, by utrzymać firmę. Trzeba mieć jeszcze dużo samozaparcia i spotkać na swej drodze właściwych ludzi - mówią młodzi mikroprzedsiębiorcy z Częstochowy.
W tym, że powinna pisać, upewniła ją ulubiona pisarka Joanna Chmielewska. Autorka komedii kryminalnych Marta Obuch opowiada o wagarach na Jasnej Górze, podsłuchiwanych w tramwaju rozmowach, włoskiej mafii w Częstochowie i swojej nowej książce.
Siódmy odcinek serialu ?Bodo?. Bohater tytułowy, gwiazda rewii i kina niemego u szefa studia Sfinks prosi o rolę w filmie. - Jestem aktorem - zapewnia. Na to Aleksander Hertz oznajmia wyniośle: - Drogi panie, aktorem to jest Fertner.
Częstochowianinowi Łukaszowi Dymkowi los otworzył drogę do tegorocznego Maratonu Nowojorskiego. - Nie wiem, czy nie zrobiłem sobie na złość. Bo jak pokonam króla maratonów, to co dalej? - zastanawia się biegacz amator.
Ponad 95 proc. z około 25 tys. częstochowskich podmiotów gospodarczych to mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do dziewięciu pracowników.
To jedna z najważniejszych inwestycji Częstochowy najbliższych lat. Drogowcy długo nie chcieli powiedzieć, którędy ma pójść nowa ulica - przedłużenie ul. 1 Maja na wschód, do DK1. Dziś już wiadomo: w zależności od wariantu, trzeba by zburzyć...
Antoniemu Fertnerowi można dać tytuł najsłynniejszego człowieka z ul. Wieluńskiej w Częstochowie. Jest kilka okazji, by poświęcić mu uwagę: 23 maja - 142. rocznica urodzin, 16 kwietnia - 57. rocznica śmierci i odsłonięcie ławeczki upamiętniającej...
- Bardzo zależy mi aby najstarsza uczelnia częstochowska, założona w 1947 r., w swej bogatej historii nie miała takich epizodów - nie kryła żalu rektor Politechniki prof. Maria Nowicka-Skowron na wieść o groźbie studenckiego strajku. Gdyby do niego...
- Wbrew dominującej percepcji społecznej, utrata statusu wojewódzkiego nie ograniczyła miastom możliwości rozwojowych - dowodzą badania naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. - To, że miasta straciły na utracie województwa jest tak oczywiste jak...
11 marca minęło 90 lat od pierwszego w Częstochowie koncertu Jana Kiepury. Był to zarazem jeden z jego pierwszych dużych występów w ogóle. Młodego tenora sprowadził prof. Edward Mąkosza.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.