Tej wystawy nie można przeoczyć - prace Rafała Olbińskiego zostaną w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki do 10 kwietnia. Kto dotychczas nie zwiedził "podTEKSTÓW", ma jeszcze czas, by nadrobić zaległości. A oto kilka wystawowych ciekawostek...
Częstochowa przestaje marzyć o wielkim inwestorze i zaczyna stawiać na małe i średnie przedsiębiorstwa. To one są stabilne, lojalne i cechuje je lokalny patriotyzm. Ich liczba od lat sukcesywnie wzrasta.
Muzeum kolejnictwa na dworcu Stradom stuknęło właśnie 15 lat. Ten mały jubileusz zbiega się ze 170-leciem Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, 70. rocznicą jej elektryfikacji oraz 105-leciem linii kielecko-herbskiej.
Władze miasta o Starym Rynku w niedalekiej już przyszłości: - To będzie miejsce, którym częstochowianie będą się chwalić. Gdzie będą chcieli spędzać czas. Wizytówka Częstochowy. Ryzyko czy tak będzie, jednak jest.
Na projekcie ochrony Ostoi Kroczyckiej mieli zyskać przyroda, turyści, lokalna społeczność. Zostały wstyd, sprawa w prokuraturze i cofnięcie jednej piątej dotacji przyznanej przez Unię Europejską. Na razie.
Niedawno minęło 40 lat od otwarcia domu handlowego Merkury. By zrobić dla niego miejsce, zburzono jeden z najbardziej charakterystycznych gmachów w częstochowskich Alejach. I jeden z najstarszych.
Częstochowa potrzebuje placówki kompleksowo wspierającej chorych na alzheimera i ich rodziny. Jej zalążek już jest - ośrodek stowarzyszenia Yava. Organizacja ta stara się go rozwinąć. A że na rynku brak konkurencji, takie przedsięwzięcie mogłoby się...
W inicjatywie budowy tysiąca szkół na tysiąclecie państwa polskiego komunistycznej partii chodziło o wyciszenie religijnego wymiaru jubileuszu. Ale była to też odpowiedź na realne potrzeby, bo na jedną salę lekcyjną przypadało wówczas aż 70 uczniów....
Mówi, że aktorką została z lenistwa. Zanim trafiła do częstochowskiego teatru, pociągami zjechała całą Polskę. Trudno uwierzyć, że gra tu już od 20 lat. Swój jubileusz świętuje śpiewająco, zapraszając na koncert 18 marca. Iwona Chołuj opowiada o...
Mało kto wie, że Zbigniew Biernacki, znany w Częstochowie antykwariusz i miłośnik historii regionalnej, to także autorytet w środowisku speleologów. Miał okazję nadawać pierwsze częstochowskie nazwy nowo odkrytym jaskiniom w Tatrach. Należy też do...
Miała być perła nowoczesnej architektury sakralnej, jest żenujący przykład dewastacji pierwotnego projektu. Zamiast chwały - przynosi wstyd gustowi częstochowian. Mowa o kościele na Mirowie.
Częstochowa ma piękne tradycje w stawaniu w obronie ustawy zasadniczej. Już ponad 200 lat temu w mieście z entuzjazmem poparto Konstytucję 3 maja. Świadkiem tych wydarzeń był m.in. kościół św. Zygmunta.
- Po co pojechałem do Warszawy na marsz KOD? No jak to? Przecież mieli płacić za udział w demonstracji i gorzała miała być w autobusie! Tak piszą na Facebooku przeciwnicy KOD.
W roku 2016 przypada 90-lecie Skry - klubu, który po niewiele starszej Brygadzie przejął misję rozsławiania Częstochowy dzięki swej piłkarskiej drużynie. Złote czasy ?Skrzaków? to lata tużpowojenne.
Są ludzie, który przychodzą do jogi, żeby nabrać duchowości. Szybko się rozczarowują, bo nie spotykam się z nimi przy świeczkach czy kadzidełkach. Ja uprawiam jogę racjonalną - mówi dr hab. Janusz Szopa, doktor honoris causa Politechniki...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.