Miasto przekonuje, że to uszczelni system i uchroni mieszkańców przed ewentualnymi podwyżkami. - Chcemy ukrócić praktykę, w której firmy budowlane przerzucają koszty na częstochowian - podkreśla naczelnik w Centrum Usług Komunalnych Łukasz Kot.

Obecnie każde gospodarstwo domowe w Częstochowie może raz na rok pobrać do trzech big bagów na odpady remontowo-budowlane. Można się dzięki temu pozbyć gruzu, betonu, ceramiki, umywalek, szyb, ścianek karton-gips czy gontu bitumicznego z rozbiórki dachu. Kiedy odpady zapełnią worki, Remondis je odbiera od mieszkańców i wywozi na wysypisko w Sobuczynie.

Teraz Centrum Usług Komunalnych szykuje zmianę. Podczas czwartkowej sesji rady miasta głosowana będzie uchwała, która mocno zmieni zasady odbierania big bagów. Jeśli przejdzie, a nic nie wskazuje na to, aby radni ją odrzucili, to po wejściu w życie big bagi będą przysługiwać raz na trzy lata. Zwiększy się za to objętość, bo zamiast 3 m sześc. mieszkańcy otrzymają 5 m sześc.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Marcin Ręczmin poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Jeżeli koszty wywozu odpadów obciążą firmy budowlane to i tak mieszkańcy zapłacą za to w rachunku za remont a dodatkowo jeszcze miastu.
    już oceniałe(a)ś
    8
    2
    Po pierwsze, w myśl reformy, którą wprowadziła jeszcze PO, samorząd został zobowiązany do odbioru każdej ilości śmieci, którą generuje suweren mieszkający na danym terenie. Wtedy była to rewolucja, dziś mało kto o tym pamięta, ale od mniej więcej 10 lat żyjemy teoretycznie w środowisku, w którym samorząd obciąża każdego swojego mieszkańca stałą stawką i jej wysokość uzależniona jest od kosztów gospodarki odpadami na danym terenie, do jasnego chu@#ja. Przepisy są jasne. Macie problem z ilością odpadów? Podnieście podatki za obiór śmieci i pokażcie czarne na białym, że ilość odpadów wzrasta, więc muszą wzrosnąć opłaty. Ja na przykład rozumiem, że utylizacja śmieci bezpiecznie i zgodnie z prawem musi kosztować. Na pewno mniej niż zaśmiecanie środowiska naturalnego dzikimi wysypiskami.

    2 miesiące temu remontowałem łazienkę i WC. Wykorzystałem limit na big bagi. Jesienią chcę zrobić kuchnię i pokój dzieci. Co mam zrobić? Mam czekać 3 lata? Za chwilę okaże się, że na OLX pokażą się ogłoszenia "sprzedam mój limit na worki". W jakim mieście my żyjemy?
    @lobo13
    Zarządzanym przez Nikodemów Dyzmów.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Tylko wzrośnie ilość dzikich wysypisk śmieci.
    Traktuję to jako kolejne specjalne traktowanie osób mieszkających w 'domach jednorodzinnych' tzn. domach, w których mieszka do dwóch rodzin.
    Mieszkania w blokach nie powiekszysz, więc zwiększenie ilości worków niewiele daje, a wątpię żeby ktoś czekał 3 lata i przechowywał w piwnicy odpady po niewielkim remoncie np. sedes, umywalkę, kartongips.
    Już teraz mieszkańcy domów wielolokalowych płacą za odpady wg zużycia wody a domów do 2 rodzin wg ilości zadeklarowanych mieszkańców a to kolejny ukłon w ich stronę.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Mam nadzieję, że ludzie zapamiętają radnych którzy za tym będą głosowali. Jak zwykle będzie to lewica, która już tak długo niszczy miasto swoją nieudolnością.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0