Co w ciągu najbliższych 20 lat trzeba zrobić - i zmienić - w mieście oraz regionie? Otwieramy plebiscyt "Supermiasta i Superregiony 2040", w którym propozycje: i redakcyjne, i nadesłane przez Czytelników poddamy pod głosowanie.
O czym myślano w 2015 r., gdy pisząc strategię rozwoju Częstochowy, zarysowywano jej horyzont czasowy na rok 2030? I co z tego dotąd wyszło?
Początki klubu były bardzo burzliwe i ściśle związane z wydarzeniami 20-lecia międzywojennego. Powstał jako Racovia w 1921 r., rozwiązany pięć lat później i odbudowany już jako Robotniczy Klub Sportowy Raków. Jego historię od ponad 20 lat spisuje...
Na początek wiosny proponujemy Czytelnikom trzy krótkie wypady po naszym regionie - takie, by w czasie lockdownu nie spotkać tłumów. Warto więc zobaczyć wiszący most, kościół zamkowy i kamieniołomy.
Tną leśnicy, tną deweloperzy prywatni i państwowi, tną kolejarze i drogowcy. Wójtowie gmin, burmistrzowie i prezydenci miast. Oraz osoby prywatne. Dużych drzew pozbywa się w szybkim tempie cała Polska.
Po powrocie do domu zamiast drzewa znalazłem wióry jego poćwiartowanego pnia.
Choć prezydenta miasta wybierać będziemy dopiero w 2023 r. - na prawicy już ruszył wyścig, kto stanie przeciwko Krzysztofowi Matyjaszczykowi.
W archidiecezji częstochowskiej zaczyna brakować księży by obsadzić wszystkie parafie. W samej Częstochowie funkcjonują dziś aż 53 - 52 "zwykłe" i jedna tzw. personalna, bez swojego terytorium. To parafia akademicka, mająca kościół na Tysiącleciu...
Z tym, że metropolita częstochowski mówi o "nie znoszeniu, ale łączeniu małych parafii". W przeszło połowie rezyduje dziś tylko proboszcz, bez wikarego.
Jest najdłużej nieprzerwanie urzędującym prezydentem Częstochowy. Został nim w 2010 r., obiecując w kampanii wyborczej nowe miejsca pracy, inwestycje drogowe i "odklejenie" urzędu od Kościoła. Dekadę zamyka pandemia, która wiele zmieniła w...
Kłopot z budową wiaduktu na wylocie z Częstochowy na Olsztyn i Jędrzejów jest częścią jeszcze większego problemu: jak przekonać rząd do sfinansowania południowej obwodnicy Częstochowy? Bo to właśnie jej elementem - wschodnim krańcem - miałaby być...
Każda i każdy z Was może zostać bohaterem lub bohaterką pierwszej strony lokalnego, piątkowego tygodnika "Gazety Wyborczej" w jednym z 20 miast - w tym w Częstochowie.
Oto 20 rzeczy, które wydarzyły się w minionym roku po raz pierwszy - nie tylko Covid-19 czy zaraz potem strajk kobiet, ale i wiele innych. Sympatycznych, strasznych bądź intrygujących (żeby obejrzeć - kliknij w duże zdjęcie).
Niech się ten rok wreszcie skończy! - słyszę z ust wielu znajomych i od rodziny. Przełom lat, choć to może nieracjonalne, traktujemy jako cezurę, jako nowe rozdanie i zamknięcie jakiegoś rozdziału. Ja roku 2020 też mam dość.
W sobotę 19 grudnia prochy Piotra Machalicy złożono w grobie na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie. Znany aktor, który zmarł w wieku 65 lat w Warszawie, był w latach 2006-2018 dyrektorem artystycznym częstochowskiego teatru. W mieście znalazł też...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.