Narzekaliśmy na plakaty wyborcze, którymi szczelnie oklejono miasto? Niepotrzebnie, przecież i tak miały zniknąć. Odsłoniły za to codzienny, wszechobecny chaos. Niestety, rękę do tego przykładają nawet ci, którzy powinni świecić przykładem.
Kogo ze znanych częstochowian i osób związanych z naszym regionem pożegnaliśmy od ubiegłorocznych listopadowych świąt?
Biorąc udział 80 lat temu w defiladzie 11 listopada 1938 r. - w 20-lecie odzyskania niepodległości - nie przypuszczałem, że będzie ona ostatnią, jaką widziało społeczeństwo Częstochowy - wspomina Stanisław Kusiba*.
Będzie pan kandydował za pięć lat? - Nie wiem. To będzie zależało, czy będę miał jeszcze tyle sił i energii, żeby ciągle o to walczyć - mówi prezydent Częstochowy po wywalczeniu kolejnej, trzeciej już kadencji.
Dopiero w 30 proc. osiągnęliśmy to, co jest zaplanowane. To długa praca, do której potrzeba spokoju, a także współpracy z kibicami, sponsorami i władzami miasta, bez względu na zabarwienie polityczne. Jeśli na stadion Włókniarza Częstochowa...
Częstochowa bez dwupoziomowego węzła z DK1? Mieszkańcy Grabówki i Kiedrzyna czekający tatka latka na odwodnienie dzielnic? Najkosztowniejsze inwestycje dla miasta i regionu powstają dzięki unijnemu Funduszowi Spójności.
- Naszym marzeniem jest zerwać z poglądem, z którym, niestety, spotykamy się na co dzień w naszej pracy - że zieleń jest wrogiem - mówi Andrzej Szczerba, naczelnik wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy.
Pawilon ze szkła i luster, amfiteatr w cieniu drzew, fontanna i galeria rzeźb Jerzego Kędziory... Za parę lat Stary Rynek powinien stać się miejscem, gdzie częstochowianie będą chętnie spędzać czas. Swój wygląd powinny też zmienić okoliczne ulice.
Do 2022 r. układ drogowy miasta przejdzie ogromną przemianę - nie tylko za sprawą budowy autostrady.
Po latach oczekiwania częstochowianie w roku 2022 będą mieć wymarzony aquapark. Dla preferujących naturę powinien być gotowy park Lisiniec w zupełnie nowej odsłonie. Wart odwiedzin przez okrągły rok.
Tramwaj jest i pozostanie kręgosłupem komunikacji publicznej - choć wciąż nie wiadomo, czy zyska on "żebro", czyli odnogę na Parkitkę. Pewne jest za to, że powstaną trzy węzły przesiadkowe.
Stary Rynek z okalającymi go uliczkami to nie wszystko. Małymi krokami ma się zmieniać jego bliższe i dalsze sąsiedztwo, czyli całe Stare Miasto. Siłami samorządu i prywatnych inwestorów.
Częstochowa 2022 roku? To ośrodek przemysłu zaawansowanej technologii, centrów logistycznych i usług dla biznesu. To ośrodek współpracujący z miastami Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a nawet Podbeskidziem.
- Każdy, kto żyje w Częstochowie świadomie i obserwuje, jak się zmienia, wie, że to się samo nie dzieje. Ktoś podejmuje decyzje. Albo dobre, albo złe - mówi Weronika Chrząstek, która 21 października zagłosuje po raz pierwszy w życiu.
To już czwarty album ze starymi pocztówkami wydany przez częstochowskiego antykwariusza i kolekcjonera Zbigniewa Biernackiego. I najgrubszy ze wszystkich. Promocja książki odbędzie się w piątek, 5 października o godz. 17 w sali reprezentacyjnej...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.